Šťastni spolu (režie Kar-wai Wong)***

17. června 2007 v 14:02 | Reda |  Filmy Q - Š
Pokud nebylo jasné před začátkem filmu, že název bude ironický, je to jasné během prvních metrů filmu. Po první scéně odchází běžný mužský divák na nejvyšší míru znechucen, brzy nato všichni ostatní běžní diváci. Se vztahy homosexuálních mužů mají problém zejména heterosexuální muži, tak si myslím, že nejvíce si film prožijí a porozumí mu ženy. Ti dva jsou osamělí mezi většinovou společností už pro svou jinou sexuální orientaci a tuhle vykořeněnost několikanásobně znásobí fakt, že se octnou v Argentině. Malér je navíc v tom, že nedokážou žít spolu ani jeden bez druhého. Ten kolotoč rozchodů a nových pokračování je zdánlivě nudný - pro diváka s nějakou životní zkušeností je to ale přesné zachycení skutečnosti: někdy prostě nejde ani pokračovat ani skončit a člověk tak dlouho zkouší oboje, dokud se akutní bolest nepromění v chronickou a ta neotupí na snesitelnou míru.
Postavy jsou skvěle zahrané a skvěle vybraní představitelé: jeden melancholický a hluboký, druhý povrchní floutek a zlodějíček. Zatímco první trpí neustále a vidíme to na něm, druhý nejspíš svým chováním bolest maskuje. Když víme, že jeden z herců spáchal pár let poté sebevraždu, jsme si jisti, že to byl "melancholik". Život ale není tak lehce čitelný - byl to ten druhý.
Změny barevnosti a vložené scény ilustrující emoce a nálady spolu s hudbou vtahují diváka do příběhu; nejvíce jsem ale ocenila zvláštní způsob vyprávění, kdy scény nemají pointu, situace končí dřív, než jsou dořečeny - i když děj plyne pomalu, divák je jaksi stále v napětí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama